18 listopada 2013 r. w Pracowni Regionalnej wałbrzyskiej Biblioteki pod Atlantami w ramach cyklu „Spotkania z regionem” odbyło się spotkanie z Bogusławem Romaszewskim – przewodnikiem sudeckim, autorem publikacji o ziemi ząbkowickiej.

„Legendy i opowieści Ziemi Ząbkowickiej” to zbiór opowiadań zaczerpniętych z dawnych podań, często tłumaczonych z języka niemieckiego, ale również materiałów pochodzących z archiwów miejskich, a także pozostałych w pamięci niektórych mieszkańców, oraz zasłyszanych podczas częstych podróży autora po tej okolicy. Do chwili obecnej ukazały się dwa tomy, kolejny jest już przygotowany do druku. Bogusław Romaszewski poprzez „Legendy i opowieści Ziemi Ząbkowickiej” opisuje wiele miejsc, zabytków, budowli a także postaci, osób rzeczywistych lub wymyślonych, a nawet całych społeczności zamieszkujących niegdyś ten region. Przytacza też wiele legend, ukazujących w mniej lub bardziej fantastyczny i wymyślony sposób historię ziemi ząbkowickiej. Moja przygoda z legendami i baśniami zaczęła się w momencie, kiedy zostałem przewodnikiem. Zauważyłem, że większość grup turystów chciało ode mnie opowieści. Niesamowitych. Dziwnych. Takich, które nie są spotykane w innych regionach kraju. A więc na początek opowiadałem o wydarzeniach i postaciach historycznych a z czasem zacząłem wkraczać w świat legend i tym światem przekazywać turystom wiedzę. Zanim zostałem przewodnikiem była fascynacja górami i zdobywanie odznak turystycznych. Coraz bardziej zacząłem się interesować turystyką i krajoznawstwem. Stąd też wiedza o legendach – powiedział Bogusław Romaszewski. Podczas spotkania w wałbrzyskiej Bibliotece Bogusław Romaszewski czytał zebranym wybrane legendy i opowieści, między innymi o powstaniu miasta Ząbkowice, genezie jego nazwy, o Krzywej Wieży, Krzyżu Pokutnym, Zielonym Złocie czy o Diabelskim Łowcy.
Organizatorem spotkania było Koło Przewodników Sudeckich i Terenowych PTTK Oddział Ziemi Wałbrzyskiej oraz Pracownia Regionalna Biblioteki pod Atlantami.

 

Kategorie: Fotorelacje

Dodaj komentarz