W październiku Koło Przewodników Sudeckich i Terenowych uczestniczyło w dwóch imprezach kończących sezon turystyczny 2014 r. 19 października nasi przewodnicy – 9 osób- żegnali sezon turystyczny w Opolu, przygotowany przez Opolskie Koło Przewodników i Pilotów. Pierwszą część spotkania wypełniły prelekcje na temat folkloru i zabytków Opolszczyzny. Następnym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu-Bierkowicach. W pięknym jesiennym słońcu oglądaliśmy urocze chaty wiejskie. Zaglądaliśmy do ich wnętrz rozkoszując się zapachem i bogactwem sprzętów.   Na terenie skansenu w kościołku p.w. Św. Agnieszki nasz duchowy przewodnik ks. prof. J. Pater odprawił Mszę Św. w intencji przewodników. Po zwiedzeniu muzeum odbyło się śląskie biesiadowanie przy muzyce         w wykonaniu rodzinnego zespołu folklorystycznego.
W dniach 24-26 października odbyła się 25 – jubileuszowa Krzeszowska Biesiada Przewodnicka. Na imprezie nasze koło reprezentowało 8 osób. Pierwszego dnia odbyło się wieczorne podsumowanie wcześniejszych edycji biesiady. Koła i kluby przewodnickie składały na ręce prezesa Leszka Hobgarskiego jubileuszowe życzenia. Następnego dnia odbyła się wycieczka do Pragi, która perfekcyjnie poprowadziła nasza koleżanka Alicja Niewczas. Ostatniego dnia imprezy w Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze, odbyło się spotkanie i prelekcja na temat dawnej produkcji lnu.
Następnie przewodnicy udali się do Krzeszowa do sanktuarium M.B. Łaskawej, gdzie odbyła się msza św.. Po mszy św. w uroczystej procesji przewodnicy przeszli do Mauzoleum Piastów Świdnicko-Jaworskich, gdzie wraz z kustoszem sanktuarium ks. prał. Marianem Kopko modlili się przy grobach książąt, składając kwiaty i znicze. Biesiada Krzeszowska z dolnośląskiej przekształciła się już w imprezę ogólnopolską, ponieważ uczestniczyli w niej przewodnicy z całej Polski.Tegoroczne zakończenie sezonu turystycznego uważamy za bardzo ciekawe i udane.

 W imieniu koła H. Jasionowska

 Foto: Halina Jasionowska (Opole) ,Stefan Okoniewski (Krzeszowska Biesiada)


Dodaj komentarz