Szlakiem Zabytków Światowego Dziedzictwa UNESCO w Polsce

Postanowienia ogólne

1. Odznaka została ustanowiona w roku 2009 przez Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego z inicjatywy Oddziału Międzyuczelnianego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Warszawie z okazji trzydziestej rocznicy wpisania na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO pierwszych polskich obiektów.
  1. Celem odznaki jest popularyzacja turystyki i krajoznawstwa oraz systemu odznak PTTK, a w szczególności polskich obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.
  1. Odznaka posiada pięć stopni:
  • popularny,
  • brązowy,
  • srebrny,
  • złoty,
  • duży.
  1. Odznakę można zdobywać jednocześnie ze zdobywaniem innych odznak turystyki kwalifikowanej i krajoznawczych.

Warunki zdobywania odznaki

1. Odznakę można zdobywać niezależnie od wieku zdobywającego.
  2. Odznakę zdobywa się w kolejności stopni.
  3. Warunkiem zdobycia odznaki w danym stopniu jest zwiedzenie określonej liczby znajdujących się w Polsce obiektów z Listy Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO, których wykaz zamieszczony jest w załączniku do niniejszego regulaminu.

Stopień odznaki

Liczba obiektów

popularny 1
brązowy 3
srebrny 5
złoty 7
duży 7

1. Obiekt zaliczony do zdobywania odznaki w danym stopniu nie może być zaliczony dozdobywania stopni wyższych.
  1. Nowe obiekty wpisane przez UNESCO na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego automatyczne wchodzą do puli obiektów do zwiedzania. Nowe obiekty mogą

być zaliczone do zdobywania odznaki nawet jeśli zostały odwiedzone przed umieszczeniem ich na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

1. Przy zdobywaniu kolejnych stopni odznaki nie ma ograniczeń czasowych.

Weryfikacja

1. Podstawą do weryfikacji odznaki jest kronika zwiedzanych obiektów, którą można prowadzić w dowolnej formie. W przypadku formy elektronicznej kronikę należy zapisać na trwałym nośniku, np. płyta CD.
  2. W kronice powinny znaleźć się następujące informacje: imię i nazwisko oraz data i miejsce urodzenia zdobywającego, nazwa obiektu oraz potwierdzenie zwiedzania w dowolnej formie np. zdjęcia na tle obiektu, pieczątka, bilet wstępu lub podpis członka kadry programowej PTTK.
  3. Odznakę weryfikują i przyznają zatwierdzone przez Komisję Krajoznawczą ZG PTTK zespoły weryfikacyjne mające prawo nadawania Regionalnej Odznaki Krajoznawczej PTTK.

Postanowienia końcowe

1. Dystrybucję odznak prowadzi Oddział Międzyuczelniany PTTK w Warszawie (adres korespondencyjny: ul. Senatorska 11, 00-075 Warszawa).
  1. Autorem znaku graficznego Odznaki są kol. Daniel Kuligowski i Szymon Bijak. Wzór znaku graficznego Odznaki stanowi załącznik do Regulaminu .
  2. Ostateczna interpretacja niniejszego regulaminu przysługuje Zarządowi Oddziału Międzyuczelnianego PTTK w Warszawie.
  1. Niniejszy regulamin został znowelizowany przez Zarząd Oddziału Międzyuczelnianego PTTK w Warszawie 20 listopada 2013 roku, a następnie zatwierdzony przez Prezydium Zarządu Głównego PTTK 13 maja 2014 roku uchwałą 21/XVIII/2014. Odznaki zdobyte według poprzedniej wersji regulaminu zachowują ważność.

Załącznik – wykaz obiektów:

1. Stare Miasto i Kazimierz w Krakowie
  2. kopalnia soli i Zamek Żupny w Wieliczce
  3. niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu
  4. Puszcza Białowieska (Białowieski Park Narodowy)
  5. Stare Miasto w Warszawie.
  6. Stare Miasto w Zamościu
  7. średniowieczny zespół miejski Torunia
  8. Zamek Krzyżacki w Malborku
  9. zespół architektoniczno-krajobrazowy oraz park pielgrzymkowy w Kalwarii Zebrzydowskiej
  10. Kościół Pokoju pw. św. Ducha w Jaworze
  11. Kościół Pokoju pw. Trójcy Świętej w Świdnicy
  12. kościół pw. św. Michała Archanioła w Binarowej
  13. kościół pw. Wszystkich Świętych w Bliznem
  14. kościół pw. św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskiem
  15. kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Michała Archanioła w Haczowie
  16. kościół pw. św. Leonarda w Lipnicy Murowanej
  17. kościół pw. św. Filipa i św. Jakuba w Sękowej
  18. Park Mużakowski w Łęknicy
  19. Hala Stulecia (Hala Ludowa) we Wrocławiu
  20. cerkiew pw. św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku
  21. cerkiew pw. Opieki Bogurodzicy w Owczarach
  22. cerkiew pw. św. Paraskewy w Kwiatoniu
  23. cerkiew pw. św. Michała Archanioła w Brunarach Wyżnych
  24. cerkiew pw. św. Paraskewy w Radrużu
  25. cerkiew pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Chotyńcu
  26. cerkiew pw. św. Michała Archanioła w Smolniku
  27. cerkiew pw. św. Michała Archanioła w Turzańsku
  28. kopalnia soli w Bochni.

Regulamin zdobywania odznaki Szlakami Zabytków UNESCO w Polsce do pobrania (PDF) >>>