Inspiracją do organizacji wiosennego pleneru fotograficznego KFK PTTK Ziemi Wałbrzyskiej było piękno gór Izerskich, tym razem podziwiane od strony naszych, południowych sąsiadów.

Bazą wypadową uczestników był pensjonat Hubert położony w miejscowości Ferdinandov nieopodal Hejnic. Najsłynniejszą budowlą Hejnic, od których rozpoczęliśmy zwiedzanie jest bazylika Nawiedzenia NMP z bogato zdobionym, barokowym wnętrzem. Obiekt dominujący nad miastem, wielokrotnie kusił  fotografujących do wykonania zdjęć, ukazując z każdej strony interesujący widok.

Górską wędrówkę rozpoczęliśmy od wejścia na Jizerę (1122 m n.p.m), do której prowadził malowniczy szlak z leśnym, iglastym drzewostanem przecinanym w niektórych miejscach górskimi potokami.

W drugim dniu pobytu obiektem turystycznych zmagań był Orzesznik (800 m n.p.m), który zdobyty został bez problemu przez kolegów i koleżanki, śmiałków oraz pretendujących do tych tytułów. W tym dniu udaliśmy się także do Stoplickiego Wodospadu, który zachwycił wszystkich niezwykłą urodą, a niektórym ulżył w trudach górskiej wędrówki przynosząc ulgę zmęczonym stopom.

W kolejnym dniu pobytu uczestnicy udali się dalej stromo pod górę na punkt widokowy Frýdlantské cimbuří (albo Fridlanckie Baszty), a inni nienasyceni urokiem czeskich, starych domków zwiedzali okoliczne miejscowości w tym Biły Potok i uzdrowisko Łaźnie Libverda. Na zakończenie pleneru, wyjechaliśmy do Frydlandu by zwiedzić gotycki zamek i pałac przebudowany w okresie renesansu. Uwagę uczestników skupił także miejscowy browar oferujący bogatą gamę jasnych i ciemnych piw oraz inne, niespodziewane dla odwiedzających atrakcje, o których opowiedzieć mogą jednie panowie fotografowie.

Plener dostarczył nam wielu wrażeń turystyczno- poznawczych, wzbogacił wyobraźnię i zachęcił do nowych, fotograficznych wyzwań. W plenerze uczestniczyło 20 fotografów, członków i sympatyków KFK PTTK O/Z Wałbrzyskiej.

Zebrany materiał zdjęciowy zaprezentujemy 22 czerwca 2018 r. w Multimedialnej Galerii Obrazu Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury.

Autorzy zdjęć:

Krystyna Kosińska, Marek Kosiński, Danuta Kałasznikow, Waldemar Kałasznikow, Wiesława Standzoń, Kazimierz Szymela, Dariusz Piłat, Andrzej Staniewicz